Javni prostor

Črnuški bajer, Ljubljana

Vzpostavitev ravnovesja v umetno ustvarjenem vodnem ekosistemu.

 

Nekdanji glinokop je bil leta 2010 preoblikovan v bajer ob Domu starejših Črnuče. Od takrat so zaradi nerešenih problemov in slabega vzdrževanja v njem našli dom številni odpadki ter invazivne rastlinske in živalske vrste. Bajer je bil zamuljen, obraščen z invazivnimi rastlinami in nedostopen za prebivalce in stanovalce doma upokojencev, ki stoji v neposredni bližini. 

Prvi cilj nove ureditve je bila vzpostavitev naravnega ravnovesja v umetno ustvarjenem vodnem ekosistemu. Odstranjene so bile invazivne rastline in zlate ribice, pripravljen je bil tudi načrt zasaditve avtohtonih rastlinskih vrst. Dno bajerja je bilo očiščeno, uredil se je usedalnik, ki preprečuje nalaganje naplavin iz gozda. Na območje so bile naseljene avtohtone vrste dreves in rib, na nekaterih mestih pa so bile porezane samonikle črne jelše, da so se odprli pogledi na bajer. 

Poleg tega smo želeli bajer približati obiskovalcem ter zmanjšati razdaljo med naravo in ljudmi. Vzpostavila se je krožna pot okrog bajerja z novo brvjo, uredila pa se je tudi nova ploščad za dostop do vode in opazovanje bajerja. Za otroke je bila vzpostavljena učna pot, ki opisuje značilnosti mokrišča, za starejše pa klopi in gibala na prostem. 

Sčasoma se bo ponovno vzpostavila raznovrstnost lokalnih rastlin in živali, ki bo obiskovalcem omogočila posebno izkušnjo narave v mestu. Ob pravilnem vzdrževanju bo bajer postal dom več kot sedemdeset rastlinskim ter številnim živalskim vrstam.

Ljubljana • Naročnik: Mestna občina Ljubljana • Izvedbeni in idejni načrti: Kombinat arhitekti • Sodelujoči: Botanični vrt Univerze v Ljubljani, Ribiška družina Staža – Sava, Zavod za ribištvo Slovenija, DOPPS, Center starejših DEOS, Vrtec Črnuče, Osnovna šola Maksa Pečarja • 2019