Javni prostor

Savski hrib, Ljubljana

Postopna prenova javnega prostora v središču soseske.

 

Cilj serije treh intervencij od leta 2014 do 2016 je bil prenova javnega prostora v Savskem naselju. Zaradi nejasnega lastništva in pomanjkanja občinske strategije prenove ni bilo na voljo neposrednih sredstev za prenovo osrednjega javnega prostora soseske. Zato smo morali v procesu načrtovanja pametno izkoristiti priložnosti za majhne posege, ki so do konca leta 2016 izoblikovali en sam prenovljen javni prostor.

Projekt Savski hrib, super hrib se je začel na pobudo in s podporo mame pokojnega košarkaša Filipa Štembergerja iz Savskega naselja. Z glasbenikom iz soseske Rokom Terkajem in otroci sedmega razreda OŠ Savsko naselje smo izvedli serijo delavnic, kjer so razvijali ideje in oblikovali načrt prenove košarkarskega igrišča in Savskega hriba, pomembne, a zapuščene javne površine v soseski. Postavili smo tribune, viseče mreže, spominski grafit, uredili tekaško stezo ter tlakovali uhojene poti. Predloge smo predstavili tudi Mestni občini Ljubljana, ki je sodelovala v okviru rednih vzdrževalnih del. Okoliški otroci, njihovi starši in drugi Savčani so sodelovali tako pri izboru kot pri izvedbi ureditve. Poslikava je delo grafitarske skupine Klan 1107.

Delo na območju Savskega hriba smo nadaljevali leto kasneje s projektom Superhiška. Superhiška je igralo, ki smo ga društvi Smetumet in Prostorož načrtovali skupaj z učenci OŠ Savsko naselje, otroci iz vrtca Mladi rod in varovanci Rehabilitacijskega inštituta Soča. Želeli smo, da je igralo primerno za vse otroke, tudi tiste s posebnimi potrebami. Z otroki smo se sestajali na delavnicah, kjer smo raziskovali njihove potrebe, želje in sposobnosti. Spodbudili smo jih, naj zasnujejo in narišejo igrala, ki bi jih želeli imeti na igrišču.

Najpomembnejši del vseh delavnic s tremi generacijami otrok je bil spoznavanje drugačnosti. Učenci so obiskali vrstnike z Rehabilitacijskega inštituta Soča, poslušali njihove zgodbe in igralo načrtovali z njimi in za njih. Vse njihove načrte smo združili v eno, Superhiško, kjer se lahko različne generacije otrok tudi srečujo. Stroške gradnje igrala smo pokrili s pomočjo lokalnih podjetij. Po vzoru v tujini priljubljenih akcij carrot mob smo pripravili program za zbiranje sredstev. Lokalom in ostalim podjetjem v Savskem naselju smo predstavili tri možnosti, kako lahko prispevajo k uresničitvi načrtov otrok. Tako smo zbrali polovico sredstev za izdelavo in postavitev hiške, drugo polovico sta prispevala večja sponzorja. Jeseni 2016 smo Savskemu naselju dodali še urbani sadovnjak, s katerim so igrišče in hrib med Linhartovo, Savsko in Mislejevo ulico obogatile stare slovenske sorte jablan in hrušk. Sočasno z zasaditvijo so bila obnovljena vsa igrala, ki zdaj ustrezajo novim varnostnim zahtevam in z barvami gradijo enotno zgodbo igrišča.

Skozi prenovo prostora se je okrepila tudi lokalna skupnost, ki od tedaj prostor bolj redno uporablja in zanj tudi skrbi. Projekt Savski hrib, super hrib je del Celovite urbane prenove v Savskem naselju.

Savski hrib, super hrib; Superhiška; Urbani sadovnjak • Naročniki: Milesa Štembergar, Mestna občina Ljubljana • Podporniki: Mestna občina Ljubljana, Tisa d.o.o., Mizarstvo Blaž Bevc, MOL, Creative Europe, Norveški skladi • Sodelavci: učenci 7. a razreda OŠ Savsko naselje, okoliški prebivalci, Rok Terkaj, Miran Pešič, Olga Michalik, Jošt Kandus, MKlan 1107, učenci 8a in 3b razred OŠ Savsko naselje, varovanci URI Soča, otroci iz vrtca Mladi Rod, enota Mavrica, savčani, Rok Terkaj, Smetumet, Olga Michalik, Špela Frlic, Matic Praznik • Sponzorji: Vzajemna, Medex, Gas station, Savske pekarne, Silvaprodukt, Travna ruša Gregorc, Sorgo, PGM Hotič, Lutkovno gledališče Ljubljana, Smetumet • Foto: Matjaz Tancic, Rok Hočevar • 2014-2016